O sportovním klubu

Autor: adminDP
Zobrazení: 4131

Kulečníkový klub s tradicí

Sportovní klub Billard Centrum Praha má své sportoviště v hernách Billiard - Centrum MSK, jenž je hlavním sponzorem klubu. Umožňuje nám aktivně plnit naše poslání v rámci rozvoje kulečníkového sportu. Díky skvělým tréninkovým podmínkám a profesionálnímu vybavení naši hráči dosahují pravidelně výrazných úspěchu jak na domácí, tak zahraniční scéně.

Historicky jsme však své první prostory pro sportovní klubové hraní kulečníku měli v legendární kulečníkové herně "U Nováků" ve Vodičkově ulici v Praze. Ale to bychom se museli vrátit několik let zpátky do historie kulečníku v naší republice.

Za první republiky byla herna "U Nováků" známá jako kavárna „U Drahňovských", která byla v bloku domů, které patřily rodině Bartoňů z rodu Dobenínů. Všichni zakladatelé společnosti byli velice zainteresováni v billiardovém sportu. Měli jsme na tu dobu excelentní tým mistrů republiky a velmi zkušených hráčů. Tento klub měl nejen skoro stoletou tradici, ale byl  dlouhodobě nejúspěšnější po sportovní stránce. Protože veřejná herna U Nováků byla vlastně jediná v Praze, neměl klub problém získávat vážné zájemce o tento v tu dobu velmi opomíjený sport. Komunisté nás hodili do škatulky tzv.“Kavárenských povalečů“! Což zní možná vesele, ale v té době to znamenalo naprostou diskriminaci sportovní činnosti.  Stal se menší zázrak díky roku 1968. 

Jako měl tenis svého Kodeše, který mu velmi pomohl svými výsledky, tak kulečník měl svého Kováče. Brněnský rodák dokázal dvěma šestými místy na mistrovství Evropy, že existuje u nás světový hráč. Byl to takový šok, jako by nyní český amatérský golfista skončil do šestého místa v turnaji  PGA tour  Profesionálů. Tím začal kulečníkový sport získávat určitou sportovní prestiž a v období sametové revoluce jsme měli U Nováků již dva velké závodní karamboly a úspěšně zde fungoval nejen klub, ale začali jsme i s výchovou mladých talentů.

V naší společnosti jsme okamžitě využili známostí, které jsme s panem Rudou Bílkem navázali při reprezentaci v Dánsku. Díky panu Sorenu Soogardovi jsme získali zastoupení stejnojmenné firmy, jejíž prestiž jsme docenili až později, kdy nám mnohokrát nabídla tato firma sportovní i obchodní pomoc.

Prvními učiteli byli Tiny Wijnen a Kelt Søgaard. Největším naším trenérem byl však několikanásobný mistr Světa a Evropy pan Franci Stenzel z Rakouska. Jemu můžeme vděčit za tu skutečnost, že jsme pronikli do tajů nejvyšší kulečníkové evropské školy. Na tuto zkušenost navázal mistr Evropy Wolfgang Zenkner a další němečtí profesionálové. Pak už to byli ti nejlepší. Jak v poolbilliardu, tak v karambolu se v Praze střídali nejlepší hráči světa. Za zmínku stojí ti absolutně nejlepší. Již jsme jmenovali Švédského mistra světa Törbjorna Blomdahla, který zde hrál celkem třikrát. Nejlepšího a nejvšestrannějšího hráče Frédérica Caudrona doplnili v posledních letech skvělí Dánové  Tommy Magnussen a Michael Löhse, kteří nám nejen pomohli před třemi lety získat mistrovský titul v družstvech v trojbandu, kdy jsme překonali všechny české rekordy. Ale vedli u nás první treninkové kempy v naší billiardové historii.  Dvě jména jsem si nechal na závěr. Jedná se o nejlepšího hráče světa všech dob, pana Raymonda Ceulemanse z Belgie. Tato žijící legenda má přezdívku „Mister 100“, protože získal přes sto titulů mistra Světa, Evropy a Belgie. Je podle tabulek nejúspěšnějším sportovcem všech dob a jeho rekord bude při dnešní konkurenci jen těžko překonán. Byl v Praze celkem pětkrát. Je čestným členem našeho sportovního klubu. Pánové  Boháč, Daněk, Novák a Walach si s ním zahráli v jednom a k tomu našem dresu, Billard-Centrum Praha na mistrovství republiky v roce 2005. k dovršení se nám podařilo získat ve své době světovou jedničku Dicka Jasperse, který učil naše juniory a nejlepší hráče nové moderní strategii trojbandového karambolu v loňském roce po dobu čtyř dní. Když bychom chtěli vyjmenovat všechny naše úspěchy, museli bychom se vrátit mnoho let zpátky. Popsat více než  sto titulů mistrů republiky,  vyžaduje samostatný prostor. A to bychom rádi učinili detailně na jiném místě. 

Nová éra našeho sportovního klubu, který byl nucen několikrát měnit své působiště začala nyní v plně klimatizovaném pro kulečník ideálním centru v Galerii Harfa. Od roku 2011 jsme stihli zorganizovat několik významných poolbilliardových (Alex Lely), snookerových (P.J. Nolan) i karambolových kempů (Dick Jaspers), hostit významné mezinárodní turnaje a kulečníkové soutěže všech disciplín. 

Těšíme se na Vás a doufáme, že se kulečník stane i Vašim oblíbeným sportem.