Stručná pravidla poolbilliardu

Autor: adminDP
Zobrazení: 3816

Zahrajte si populární "osmičku" podle světových sportovních pravidel!

1. Rozstřelit můžete odkudkoliv z předního pole. Spadne-li některá koule, můžete si vybrat, které koule chcete hrát.

Nemusíte hrát třeba půlky, protože jedna z nich spadla jako první, když jsou nevýhodně postavené nebo žádnou z nich nemůžete rozumně potopit. Koule v trojúhelníku srazte směrem dopředu tak, aby se navzájem dotýkaly (především první na tečce) - pak se krásně rozletí. Postavení koulí: Černá uprostřed střední řady, v zadní řadě na každé straně jiná koule (tzn. půlka-celá, kde která je jedno), na zbytku nezáleží. Na tečku se staví první koule trojúhelníku, nikoliv černá!

2. Před každým strkem musíte nahlásit, kterou kouli chcete potopit do které díry (byť kombinací přes jinou kouli).

Neplatí "haluze" - spadne-li Vám nahlášená koule jinam nebo spadne-li jiná koule, ale hlášená ne, pokračuje soupeř. Případné potopení soupeřových koulí je bezvýznamné. Předčasné potopení černé znamená prohru.

3. Stejně tak musíte nahlásit osmičku, ale zato ji můžete nahlásit do kterékoliv díry, kam se Vám to zrovna hodí.

Neztrácíte čas honěním osmičky po stole "do protější díry". Nejste-li na tom tak dobře a neustále dáváte koule jinam, vynechejte bod 2 (tzn. během hry nehlaste koule), ale hlaste alespoň osmičku.

4. Po faulu si soupeř staví bílou kouli kamkoliv na stůl a hraje libovolným směrem (samozřejmě jen jednou).

Pouze po rozstřelu se bílá staví kamkoliv do předního pole a hraje se ven z předního pole. Nejčastějšími fauly jsou:

- netrefíte jako první "svou" kouli

- spadne bílá

- po dotyku bílé s první koulí žádná koule nedojde na mantinel nebo do díry

- dotknete se libovolné koule jinak než řádným strkem

- některá koule vyletí ze stolu

- uděláte prostrk: tágo je ve styku s bílou ještě v okamžiku, kdy se bílá už dotkne barevné - pozná se podle toho, že bílá běží dopředu stejně rychle jako barevná; je-li bílá blízko barevné, na kterou chcete hrát, musíte jen krátce ťuknout nebo hrát shora, aby bílá zůstala stát nebo se vrátila (nejlépe si nechejte ukázat znalejším hráčem).


Zkuste si zahrát "devítku", nejpopulárnější disciplínu "profíků"!

1. Disciplína 9-ball se hraje s koulemi číslo 1 až 9, smyslem hry je potopit postupně všechny koule v pořadí jejich čísel.

Vítězí hráč, který potopí devítku. Na rozdíl od "osmičky" je možno devítku potopit "kombinací", tj. srazit ji do díry jinou koulí a vyhrát tak hru.

2. Pro rozstřel se koule staví do kosočtverce, jednička na tečku, devítka do středu kosočtverce, zbytek jakkoliv.

Rozstřelovat můžete odkudkoliv z předního pole, jako první musíte trefit jedničku. Spadne-li Vám při rozstřelu devítka, vyhráváte hru. Nemůžete-li po rozstřelu rozumně zahájit hru, můžete nahlásit a zahrát "push-out" (nechejte si vysvětlit znalejším hráčem).

3. U "devítky" se koule nehlásí. Jako první musíte trefit vždy kouli s nejnižším číslem na stole. Spadne-li pak libovolná barevná koule do díry, pokračujete ve hře.

Tohoto pravidla můžete výhodně využít v případě, že kouli, kterou máte hrát, nemůžete nikam potopit přímo, ale můžete touto koulí srazit do díry jinou, která stojí před některou dírou - nejlépe samozřejmě devítku.

4. Po faulu si soupeř staví bílou kouli kamkoliv na stůl a hraje libovolným směrem (samozřejmě jen jednou).

Na rozdíl od "osmičky" to platí i po rozstřelu. Spadne-li při faulu devítka, vrací se na tečku a hra pokračuje. Nejčastějšími fauly jsou: netrefíte jako první kouli s nejnižším číslem na stole • spadne bílá • po dotyku bílé s první koulí žádná koule nedojde na mantinel nebo do díry • dotknete se libovolné koule jinak než řádným strkem • některá koule vyletí ze stolu • uděláte prostrk (viz druhá strana).


Jsou ještě jiné disciplíny?

Na poolovém stole se hrají ještě disciplíny 10-ball (podobná devítce, ale s významnými odlišnostmi) a “14.1 nekonečná” (“čtrnáctka”), královská disciplína, protože – přestože v každém okamžiku můžete hrát libovolnou kouli – je nejnáročnější. Máte-li zájem, domluvte si hru se zkušeným hráčem, přitom se nejlépe naučíte pravidla i nejpoužívanější finty. A ještě něco: Při jakkoliv nepohodlné poloze těla se vždy jedna noha hráče musí dotýkat podlahy! Úplné znění pravidel najdete na www.poolbilliard.cz.

Znění popularizačních pravidel vytvořil Ing. Vladimír Hajdovský